Wybór odpowiedniego oprogramowania w znacznym stopniu zapewnia nam dobre funkcjonowanie systemu komputerowego. Do takiego wyboru nie zalicza się jedynie wybór systemu, lecz również oprogramowania antywirusowego. Należy pamiętać, że w czasach dostępności właściwie wszystkich komputerów do sieci internetowej stwarza się zagrożenie zainfekowania komputera jakimś wirusem. Na rynku dostępne są płatne oprogramowania typu kaspersky, nod32 czy avast, które wraz ze wzrostem ceny oferują większy pakiet zabezpieczeń.

Oprogramowania antywirusowe są bardzo ważnym elementem uposażenia każdego komputera, gdyż bez takiego programu i z dostępnością do sieci internetowej komputer najczęściej już po kilku dniach zaczyna pracować coraz wolniej. Jest to spowodowane tym, że w sieci internetowej krąży znaczna ilość złośliwych oprogramowań, które w znacznym stopniu mogą zaszkodzić sprawności komputera.

Kaspersky, nod32 czy avast chronią również komputer przed tym, aby niepożądane osoby nie mogły wejść do naszego sprzętu i zobaczyć jakie informacje się przechowuje na swoim komputerze. Każdy potrzebuje prywatności a jeżeli pracuje się w przedsiębiorstwie tym bardziej ochrona danych jest niezwykle ważna, aby konkurencja nie mogła wykorzystać nie swoich pomysłów.

Jeżeli korzystamy w domu z komputera, nie posiadamy bardzo poufnych informacji najprawdopodobniej darmowe wersje oprogramowań komputerowych są wystarczające. Avast oraz avg oferują takie darmowe oprogramowania. Oczywiście ich zakres zapewnienia ochrony jest znacznie mniejszy niż taki, który oferują płatne oprogramowania, ale najczęściej w domowych komputerach jest wystarczający.

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej ochrony komputera jest bardzo ważny nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla przedsiębiorstw. Czasami wypłynięcie jakiejś danej i dostanie się jej w niepowołane ręce może mieć poważne konsekwencje. Oprogramowania zapewniają nie tylko dostanie się złośliwego oprogramowania, ale również zabezpieczają przed dostępem osób trzecich.