Żaden miłośnik wędkarstwa spinningowego nie może obejść się bez rozbudowanej kolekcji różnych typów sztucznych przynęt. Zwykle podstawą takiej kolekcji są klasyczne woblery, od których większość wędkarzy rozpoczyna swoją przygodę ze spinningiem. W takiej kolekcji z pewnością pojawią się również różnego rodzaju blachy, czyli przynęty typu twardego oraz przynęty miękkie, takie jak rippery i twistery. Jeśli wędkarz od czasu do czasu zasadza się na pstrąga, w jego zestawie z pewnością nie zabraknie również różnego rodzaju much. Tak czy inaczej stworzenie kolekcji sztucznych przynęt zajmuje sporo czasu. Ten czas będzie krótszy, jeśli przynęty będziemy kupować w stacjonarnym lub internetowym sklepie wędkarskim. Więcej zachodu pochłonie samodzielne przygotowanie przynęt, które będą ściśle dopasowane do indywidualnych potrzeb doświadczonego wędkarza.

Dla początkujących wędkarzy, którzy dopiero uczą się spinningu, lepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowych przynęt. Gdy wędkarz nabierze doświadczenia będzie wiedział, czego tak naprawdę oczekuje od przynęty. Wtedy jest najlepszy moment, by zacząć bawić się w samodzielna produkcję przynęt lub modyfikację gotowych przynęt kupionych w internetowym sklepie wędkarskim lub w zwykłym sklepie typu stacjonarnego. Co ciekawe, odwiedzając dobrze zaopatrzony stacjonarny lub internetowy sklep wędkarski zwykle można znaleźć w nim półprodukty przeznaczone do samodzielnego wykonania przynęt. Najczęściej są to akcesoria wykorzystywane do produkcji much i modyfikowania blach. W przypadku przynęt miękkich, możliwości ich samodzielnej modyfikacji są wysoce ograniczone.

Samodzielna produkcja przynęt wędkarskich nie jest zadaniem wysoce skomplikowanym, jednak własnoręczne wykonanie skutecznej przynęty, która rzeczywiście będzie nęciła ryby, tak proste już nie jest. Dlatego początkujący, a nawet średnio zaawansowani spinningiści, najczęściej sięgają po przynęty gotowe. Praktycznie każdy internetowy sklep wędkarski posiada bogaty wybór tego typu przynęt, dzięki czemu już za niewielkie pieniądze można wyposażyć się w przynęty na różne wody i różne gatunki ryb.