Własna firma zazwyczaj wymaga sporych nakładów finansowych, które pozwoliłyby ją utrzymać, ale również i rozwijać. Jest to istotne zarówno na początkowym etapie, gdy przychody nie są jeszcze na wysokim poziomie, jak również i później, gdy zarabiamy o wiele więcej. Z tego powodu wiele osób zakładających własne firmy zastanawia się nad tym, czy korzystać z usług biura rachunkowego, rozliczać się samodzielnie czy też zatrudnić księgową. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że właściwy wybór zależy od naprawdę sporej ilości zmiennych. Podjęta decyzja jest bowiem zależna od tego, czy firma docelowo ma zatrudniać pracowników, z jakimi funduszami i zamiarami startujemy, a także, do jakiej wielkości pretendujemy. Sprawdźmy, jakie są zalety wyboru usług księgowych oraz które z przedstawionych opcji sprawdzą się w konkretnych sytuacjach.

Działalność jednoosobowa

Mała firma jednoosobowa zazwyczaj nie ma bardzo dużych przychodów. To sprawia, że osoby prowadzące taką firmę dążą zwykle do ograniczenia wszelkich wydatków, również tych, które dotyczą księgowości. Z tego powodu nie opłaca się zwykle zatrudniać osobnej księgowej – zapłacimy za jej etat sporo, a nie będzie on miała zbyt wielu obowiązków w małej firmie, która nie zatrudnia pracowników. Możemy samodzielnie się rozliczać, zwłaszcza jeśli wybraliśmy zasady ogólne albo ryczałt i nie płacimy VAT-u. Jednakże zwykle najlepszym rozwiązaniem są po prostu usługi księgowe oferowane zarówno na miejscu, jak również w ramach rozmaitych portali internetowych zapewniających obsługę on-line. Takie rozwiązanie ogranicza koszty, a pozwala, zwłaszcza na początku i w przypadku osób niedoświadczonych, ominąć sporo błędów i pomyłek w zakresie rozliczania firmy.

Średniej wielkości firma

W przypadku średnich firm rozliczanie samodzielne odpada, chyba że mamy wykształcenie w dziedzinie księgowości. W przeciwnym wypadku najlepiej jest wykupić usługi księgowe w profesjonalnej firmie, która oferuje dodatkowo oprogramowanie oraz kontakt z jednymi, wyznaczonym księgowym, zajmującym się naszymi sprawami w ramach wykupionego pakietu. Jeśli zatrudniamy sporo osób albo zajmujemy się sprzedażą na nieco większą skale, warto rozpatrzeć usługi księgowe bezpośrednio od zatrudnionej w firmie księgowej – to rozwiązanie jest jednak zwykle kosztowniejsze.

Duża firma

W przypadku dużej firmy sprawa jest dość prosta: wybieramy zazwyczaj po prostu usługi księgowe świadczone przez profesjonalnie przygotowaną do tego celu osobę zatrudnioną na etat w naszej firmie. W ten sposób na bieżąco prowadzimy dokumentację, a także jesteśmy w stanie zająć się wszystkimi palącymi sprawami bez konieczności oczekiwania na kontakt ze strony np. biura rachunkowego.